Kiedy i dlaczego warto wdrożyć nowy system zarządzania produkcją? Monika 2023-03-08

Kiedy i dlaczego warto wdrożyć nowy system zarządzania produkcją?

Blog

Wstęp

Jednym z kluczowych celów dla każdej firmy powinien być nieustanny rozwój. Dzięki temu Twoje przedsiębiorstwo nie będzie pozostawać w tyle za konkurencją. Jednak aby to osiągnąć, należy zaprzyjaźnić się z procesem zmiany i na bieżąco dostosowywać się do otoczenia. Narzędzie wspierające takie podejście to skuteczny i dopasowany do indywidualnych potrzeb firmy system zarządzania produkcją. Kiedy powinno się wdrożyć to rozwiązanie? Jakie korzyści niesie za sobą optymalizacja produkcji? W jaki sposób należy wdrożyć nowy system do zarządzania produkcją? Dowiedz się więcej o przydatnym narzędziu, o którym powinien być świadomy każdy przedsiębiorca stawiający rozwój firmy na pierwszym miejscu!

cropped-LI-copy-8.png

Kiedy warto wdrożyć nowy system zarządzania produkcją?

Systemy zarządzania produkcją wspierają kontrolę zewnętrznych oraz wewnętrznych procesów biznesowych w danym przedsiębiorstwie, dostarczają istotne informacje ułatwiające podejmowanie kluczowych decyzji na różnych szczeblach oraz skutecznie wspierają systematyczny rozwój firmy. W celu wykorzystania pełnego potencjału systemów tego typu ich specyfikę powinno dostosować się do celów biznesowych konkretnej organizacji. Firma rozważająca wprowadzenie nowego systemu do monitorowania produkcji musi więc mieć jasno sprecyzowane priorytety, do których osiągnięcia dąży.

Co powinno znaleźć się w odpowiednio stworzonej strategii biznesowej przedsiębiorstwa? Przede wszystkim misja firmy, dokładnie opisany zakres jej działalności, czynniki wyróżniające markę na tle konkurencji, realne i mierzalne cele rozwojowe oraz funkcjonalne programy działania. Masz uwzględniony każdy z tych punktów w swojej strategii? To dobry moment na wprowadzenie odpowiedniego systemu, który będzie doskonałym wsparciem dla rozwoju Twojego przedsiębiorstwa!

Pamiętaj, że pogrubienie powinno być używane z umiarem. Nadmiar pogrubionego tekstu może sprawić, że strona stanie się zbyt chaotyczna i trudna do odczytania. Warto również uwzględnić umieszczenie kluczowych fraz SEO w pogrubionym tekście, aby zwiększyć ich widoczność dla wyszukiwarek.

Dlaczego warto wdrożyć nowy system zarządzania produkcją?

Zarządzanie zakładem produkcyjnym to niemałe wyzwanie. Należy nie tylko stale nadzorować i weryfikować procesy mające miejsce na produkcji, ale również dbać o odpowiedni poziom zapasów, kontrolować terminy, kwestie związane z magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją i wiele innych aspektów. Samodzielna realizacja tych wszystkich zadań, dodatkowo z wykorzystaniem różnych systemów to niestety ogromne ryzyko popełnienia błędu, który może zaważyć o losie przedsiębiorstwa.

Nowe systemy zarządzania produkcją mają za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie firmy. Oczywiście wprowadzenie takiego rozwiązania wiąże się z inwestycją, jednak w dłuższej perspektywie przynosi ona nie tylko oszczędność, ale także spokój dla przedsiębiorców, ponieważ wszystkie niezbędne dane o firmie znajdują się w jednym miejscu.

cropped-LI-copy-8.png

Zalety monitorowania procesów produkcyjnych

Stałe monitorowanie procesów produkcyjnych wiąże się przede wszystkim z bieżącą analizą danych, dzięki czemu możliwe jest szybkie wprowadzenie niezbędnych modyfikacji lub innych kluczowych kroków. Zastanawiasz się, dlaczego w ostatnim czasie straciłeś kilku istotnych klientów lub zauważyłeś, że w magazynie marnują się cenne surowce? Dzięki odpowiednio dopasowanemu do Twojej firmy systemowi zarządzania produkcją, szybko ustalisz przyczynę tych problemów i będziesz mógł zapobiec dalszym stratom.

 

Kolejną zaletą jest redukcja kosztów w takich obszarach działalności przedsiębiorstwa, gdzie jest to możliwe. To jeden z kluczowych aspektów dla właścicieli firm, ponieważ przekłada się bezpośrednio na liczby. Poddając kontroli każdy z procesów produkcyjnych, możesz zauważyć zbędne elementy i zoptymalizować koszty.

 

Wyłapując jakiekolwiek błędy w produkcji, jesteś również w stanie podnieść jakość tworzonych przedmiotów. Im bardziej zaawansowane metody kontroli procesów produkcyjnych zastosujesz, tym lepszy i mocniej wyróżniający się na tle konkurencji produkt końcowy jesteś w stanie osiągnąć.

Jakie korzyści przynosi optymalizacja produkcji?

Optymalizacja procesów produkcyjnych przede wszystkim przyczynia się do zwiększenia efektywności danego przedsiębiorstwa w różnych, istotnych dla niego obszarach. Dzięki nowoczesnemu systemowi do monitorowania produkcji możesz np. mądrzej zarządzać czasem pracowników. Załóżmy, że wskutek analizy zebranych danych zauważasz niepotrzebne zaangażowanie aż trzech członków zespołu przy konkretnej czynności – dwoje pracowników przez 80% czasu nie ma bowiem realnego wpływu na proces, w którym uczestniczą. Mając takie informacje jesteś w stanie oddelegować te osoby do innych zespołów, którym bardziej przyda się ich pomoc.

Dzięki monitorowaniu produkcji jesteś również w stanie zoptymalizować pracę maszyn w Twoim zakładzie. Możliwe, że niektóre z nich nie pracują na tyle efektywnie i lepiej wymienić je na nowsze modele? Niższa wydajność maszyn może być również wskazówką do tego, że to najwyższy czas na ich dokładny przegląd.

Niezaprzeczalną korzyścią wynikającą z optymalizacji produkcji jest również stopniowa automatyzacja większej ilości procesów. Niektóre monotonne i powtarzalne czynności wykonywane przez pracowników warto przenieść do nowoczesnego systemu zarządzania produkcją. Uwolniony zasób członka zespołu zdecydowanie lepiej wykorzystać do realizacji zadań, które wpłyną na jego rozwój i zwiększą tym samym motywację do pracy.

cropped-LI-copy-8.png

Krok po kroku: jak wdrożyć nowy system zarządzania produkcją?

Wdrożenie nowego systemu zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie w każdym przypadku przebiega nieco inaczej. Wszystko zależy od danej sytuacji firmy, jej potrzeb oraz celów, w których realizacji ma pomagać zaawansowany system. Jednak w związku z tym, że jako IPLAS mieliśmy okazję wdrażać nasze rozwiązanie w niejednej organizacji, możemy wyszczególnić kilka podstawowych etapów, które zawsze mają miejsce podczas tego procesu.

Wstępna analiza

W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo ma jedynie zarys strategii biznesowej, niezbędne jest doprecyzowanie celów, które organizacja pragnie osiągnąć. Dlatego przeprowadzamy kilka rozmów oraz wywiadów pozwalających nam dostosować parametry systemu do charakterystyki danego zakładu produkcyjnego.

Prezentacja systemu

Po dopasowaniu naszego rozwiązania do potrzeb Twojej organizacji, zaprezentujemy możliwości IPLAS realnie wspierające firmę w dążeniu do celów. Pokażemy, co zyska Twoje przedsiębiorstwo po wdrożeniu nowego systemu i otrzymasz także wszystkie materiały na maila, tak byś mógł się z nimi zapoznać po spotkaniu.

Spersonalizowana oferta

Jeśli przygotowane przez nas rozwiązanie spotka się z Twoją aprobatą, przejdziemy do stworzenia szczegółowej oferty wraz z zakresem działań oraz wyceną. Zależy nam na tym, abyś był świadomy każdego etapu procesu wdrażania systemu, dlatego odpowiemy na każde Twoje pytanie i rozwiejemy wątpliwości.
Wdrożenie systemu oraz szkolenia pracowników
Po wdrożeniu nowego systemu niezwykle ważnym aspektem jest przeszkolenie pracowników, tak aby mogli oni swobodnie korzystać z tego rozwiązania. Po naszej stronie leży edukacja zespołu. Otrzymasz od nas także szczegółową instrukcję korzystania z systemu IPLAS.

Bieżące wsparcie oraz aktualizacje

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z obsługą systemu, nasz zespół jest gotowy, aby udzielić niezbędnego wsparcia. Po wdrożeniu pozostajemy w stałym kontakcie z klientem, dzięki czemu jesteśmy również w stanie wprowadzać niezbędne aktualizacje i modyfikacje do systemu.

Optymalizacja produkcji jako sposób na oszczędność czasu i pieniędzy

System do optymalizacji produkcji IPLAS pozwoli na zwiększenie efektywności wszystkich procesów w Twoim przedsiębiorstwie. Dzięki modernizacji produkcji będziesz mógł iść z biegiem czasu i dostosowywać się do zmian w branży, co pozwoli na zwiększenie konkurencyjności firmy. Przemyślane zarządzanie zasobami to prosty i skuteczny sposób na oszczędność nie tylko czasu Twojego oraz pracowników, ale również pieniędzy.

Masz pytania lub wątpliwości, czy Twoje przedsiębiorstwo powinno skorzystać z nowoczesnego systemu zarządzania produkcją? Zapraszamy do kontaktu!

Systemy zarządzania produkcją - FAQ

Pytanie 1: Jak długo trwa proces wdrażania nowego systemu zarządzania produkcją?

Odpowiedź: Proces wdrażania nowego systemu zarządzania produkcją jest zależny od specyfiki danego przedsiębiorstwa, jego potrzeb i celów. Każdy etap, począwszy od wstępnej analizy przez prezentację systemu, przygotowanie spersonalizowanej oferty, aż do wdrożenia systemu i szkolenia pracowników, wymaga odpowiedniego czasu. Wdrażanie może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Istotne jest, aby proces był przemyślany i dostosowany do potrzeb firmy.

Pytanie 2: Jakie są koszty związane z wdrożeniem nowego systemu zarządzania produkcją?

Odpowiedź: Koszty związane z wdrożeniem nowego systemu zarządzania produkcją zależą od wielu czynników, takich jak skomplikowanie procesów produkcyjnych w firmie, liczba pracowników do przeszkolenia, a także specyfika samego systemu. Mimo początkowej inwestycji, długoterminowe korzyści wynikające z optymalizacji procesów produkcyjnych i automatyzacji zadań powinny przynieść znaczące oszczędności dla przedsiębiorstwa.

Pytanie 3: W jaki sposób nowy system zarządzania produkcją wpłynie na pracowników mojej firmy?

Odpowiedź: Wprowadzenie nowego systemu zarządzania produkcją ma na celu ułatwienie codziennej pracy pracowników firmy. Dzięki automatyzacji monotonnych i powtarzalnych zadań, pracownicy mogą skupić się na zadaniach, które przyczyniają się do ich rozwoju i zwiększają motywację do pracy. Szkolenie jest kluczowym elementem procesu wdrażania, które pozwala pracownikom na swobodne korzystanie z nowego systemu.

customer-service
Czy tak będzie u Ciebie?IPLAS nie rozwiąże problemów, wpływających na niską wydajność produkcji za Ciebie, ale precyzyjnie wskaże miejsca ich występowania i czas trwania. Dzięki właściwej analizie danych, będziesz mógł podjąć działania, ukierunkowane na zlokalizowane problemy i finalnie poprawić wydajność procesu produkcyjnego.
Telefon

+48 883 366 717