Gromadzenie danych
IPLAS posiada elastyczną budowę modułową złożoną z jednego lub wielu modułów Gateway. Możesz uruchomić go zarówno na systemach Windows 7/8/10/Server, jak również na systemach Linux oraz OS-X.
System korzysta z wtyczek dostosowanych do wielu źródeł danych, którymi mogą być:
- serwery OPC DA, zarówno przez interfejs COM, jak i DCOM,
- serwery OPC UA
- dowolna baza danych SQL (Oracle, DB2, Informix, MSSQL, MySQL, PostgreSQL, SQLBase Gupta),
- wtyczki MODBUS RTU, MODBUS TCP
- protokół MQTT
- dowolne pliki tekstowe TXT, CSV, XML,
- arkusze kalkulacyjne XLS, XLSX,
- usługi Webservice SOAP i REST.
Moduły Gateway są zarządzane centralnie przez usługę stanowiącą punkt wejścia do systemu IPLAS. Przekazują odczytywane dane w celu ich trwałego zapisania i dalszego przetworzenia. Moduły Gateway przekazują dane w tzw. kanałach logicznych. Każdy moduł może zawierać inne dane i dane te mogą być pobierane z innego źródła, przy czym jeden moduł może obsługiwać wiele niezależnych kanałów. Stan komunikacji jest na bieżąco monitorowany przez centralną usługę. W przypadku zerwania komunikacji, np. z powodu awarii połączenia, moduł Gateway może pracować w trybie autonomicznym, gromadząc odczytywane dane lokalnie. Po odzyskaniu połączenia, zgromadzone dane zostaną bezpiecznie przekazane do systemu IPLAS.
Przetwarzanie danych
W produkcji ważny jest nie tylko bieżący dostęp do danych, ale i umiejętność szybkiego wyciągania trafnych wniosków. W zależności od tego, co chcesz analizować czy kontrolować, możesz skorzystać z kreatora ETL (ang. Extraction, Transformation and Load), który jest nieodłącznym elementem IPLAS-a.
Czym jest kreator ETL?
Mówiąc prościej, ETL to intuicyjny „system bloczków”, oparty na technologii „przeciągnij i upuść” (drag & drop), dzięki któremu zbudujesz własne procesy przetwarzania danych (lub skorzystasz z gotowych szablonów) i zbadasz dane produkcyjne (aktualne lub historyczne, np. sprzed kilku miesięcy) pod interesującym Cię kątem. Nawet nie znając języków programowania.
Po uruchomieniu procesu z napływających strumieni danych przemysłowych otrzymasz to, co dla Ciebie najważniejsze – wiedzę, która pozwoli Ci usprawnić produkcję w Twoim zakładzie. To tutaj utworzysz indywidualny system alarmów i powiadomień, zweryfikujesz i zagregujesz dane. A co, jeśli w pewnym momencie stwierdzisz, że w ramach jednego procesu chciałbyś analizować coś innego? Nie ma problemu! Możesz go elastycznie modyfikować. Zobacz, jak to działa.
Wizualizacja danych
System IPLAS pozwala wizualizować i prezentować dane na wiele różnych, czytelnych i zrozumiałych sposobów.
Oferuje on szeroką gamę metod prezentacji danych, takich jak:
- tabele,
- wykresy,
- mapy synoptyczne,
- mierniki,
- zdefiniowane alarmy z powiadomieniami mailowymi lub SMS,
- zabudowanie własnego pulpitu raportowego.
Warstwa prezentacji bazuje na danych już przetworzonych przez procesy ETL. Raporty w zdecydowanej większości przypadków odświeżają się niemal natychmiast. Dzięki temu możliwe jest tworzenie ekranów informacyjnych zawierających wykresy odświeżane na bieżąco co kilka sekund.
Czy nauka obsługi systemu IPLAS wymaga dużo czasu?
Nie musisz się obawiać się, zadbaliśmy o kompleksowe szkolenie dla Ciebie i Twojego zespołu. Jeżeli w trakcie korzystania z IPLAS pojawią się pytania zawsze masz do dyspozycji zespół naszych specjalistów oraz dostęp do instrukcji. Stworzyliśmy szczegółową instrukcję dla całego systemu IPLAS, napisaną z dbałością o każdy szczegół, zadbaliśmy także o przystępną i przyjazną dla użytkownika formie.