Jak wybrać skuteczne oprogramowanie do zarządzania produkcją? Monika 2023-05-18

Jak wybrać skuteczne oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Blog

Wstęp

Różnego rodzaju systemy oraz oprogramowania do zarządzania produkcją od kilku lat biją rekordy popularności wśród właścicieli zakładów produkcyjnych. Problem tkwi w tym, że nie wystarczy wybrać najczęściej reklamowany czy polecany przez innych przedsiębiorców program. Etap podejmowania decyzji co do systemu, który ma na celu zwiększyć efektywność produkcji i wspomóc w realizacji celów biznesowych, powinien być poprzedzony pogłębioną weryfikacją ofert dostępnych na rynku. Kiedy powinno się rozważyć  inwestycję w system MES? Jakie funkcjonalności wyróżniają dobre oprogramowanie tego typu? Co wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji? Przeczytaj nasz wpis blogowy i wybierz najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

cropped-LI-copy-8.png

Dlaczego warto zainwestować w oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Dobrze dobrane do potrzeb organizacji systemy do zarządzania produkcją umożliwiają firmom skuteczne, szybkie oraz efektywne kontrolowanie procesów zachodzących na linii produkcyjnej. Dzięki nieprzerwanemu dostępowi do istotnych danych będziesz mógł w odpowiednim momencie, podjąć decyzje korzystne dla zakładu.

 Najczęściej wymienianą zaletą przez użytkowników naszego oprogramowania do zarządzania produkcją IPLAS jest to, że umożliwia ono zwiększanie produktywności oraz zmniejszenie liczby błędów. Pierwsza z wymienionych korzyści ma miejsce dzięki efektywniejszemu zarządzaniu produkcją oraz skuteczniejszemu wykrywaniu potencjalnych problemów. Z kolei zmniejszenie liczby błędów ludzkich jest możliwe dzięki automatycznemu zbieraniu i analizowaniu danych przez nasz zaawansowany system. Dodatkowo pobierane informacje są następnie przedstawiane za pomocą praktycznych wizualizacji, w związku z czym podejmowanie kluczowych decyzji staje się jeszcze łatwiejsze.

 

Jakie funkcjonalności powinno mieć dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Dokładna lista funkcji systemu MES powinna być dopasowana do realnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli jednak jesteś zainteresowany konkretnym oprogramowaniem do zarządzania produkcją, warto zapoznać się z ogólnymi możliwościami takiego systemu. Co jest absolutną podstawą w systemie MES, aby mógł on spełniać swoje najważniejsze cele?

Gromadzenie danych

Dane to obecnie najistotniejsza waluta na świecie. Podobnie jest w przedsiębiorstwie – niemożliwe będzie podejmowanie trafnych decyzji biznesowych bez odpowiedniej bazy danych, na podstawie których wysuniesz odpowiednie wnioski. System IPLAS na bieżąco zbiera najważniejsze liczby i inne informacje kluczowe dla Twojej firmy.

Analiza danych

W systemie IPLAS nie musisz znać języków programowania, by swobodnie budować własne procesy przetwarzania danych. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowych i intuicyjnych szablonów, również masz taką możliwość. Nasze oprogramowanie ma na celu ułatwić zarządzanie procesem produkcyjnym, a nie być zawiłym systemem, którego trudno się nauczyć. Dlatego prostota i intuicyjność to synonimy IPLAS.

Wizualizacja danych

Dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją umożliwia także prezentowanie gromadzonych danych w przystępny dla każdej osoby sposób. W naszym systemie znajdziesz różne opcje takie jak: tabele, mapy, wykresy i wiele innych sposobów na prezentowanie kluczowych informacji dla Twojej firmy. Co istotne, dane odświeżają się automatycznie, dzięki czemu zyskujesz pewność, że przeglądane wizualizacje zawierają aktualne zbiory.

Kontrola dostępu

To Ty powinieneś decydować kto i w jakim zakresie ma dostęp do konkretnych plików umieszczanych w systemie MES. W systemie IPLAS oferujemy możliwość modyfikacji uprawnień podglądu i definiowania raportów. W każdym momencie nadasz dostępy nowemu pracownikowi oraz usuniesz niepotrzebnych użytkowników.

Kryteria wyboru oprogramowania do zarządzania produkcją

Wiesz już, z jakich funkcji powinien składać się wysokiej jakości system MES. Po jakich czynnikach poznać, że rozpatrywane przez Ciebie oprogramowanie do zarządzania produkcją, sprawdzi się w Twojej organizacji? Na samym początku powinieneś zebrać konkretną listę potrzeb oraz obszarów, w których oczekujesz wsparcia od systemu do zbierania i analizowania danych. Jakiej wielkości jest Twoja firma? Z jakich etapów składa się proces produkcyjny w Twoim zakładzie? W jakiej branży działasz? Te informacje pozwolą nam dopasować możliwości systemu IPLAS tak, aby jak najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.

 

Jakie są najważniejsze kryteria wyboru odpowiedniego systemu MES?

  • System powinien wspierać w organizowaniu i weryfikacji wszystkich etapów mających miejsce na linii produkcyjnej, dzięki czemu systematycznie będziesz w stanie usprawniać procesy;
  • Dobrej jakości systemy do zarządzania produkcją powinny z łatwością poradzić sobie z obsługiwaniem dużej ilości danych;
  • Możliwość modyfikacji i dopasowywania funkcjonalności oprogramowania to kolejny wyznacznik wysokiej jakości produktu.
cropped-LI-copy-8.png

Wybór systemu MES do zarządzania produkcją – wnioski

Zbyt duża liczba błędów, częste awarie maszyn, rosnąca lista wydatków w stosunku do niewystarczających dochodów przedsiębiorstwa – to tylko niektóre z alarmujących czynników, które świadczą o złym zarządzaniu procesami w firmie. Jeśli obserwujesz jakąkolwiek z wymienionych sytuacji, powinieneś rozważyć inwestycję w system do zarządzania produkcją.

Wybór oprogramowania nie jest prosty, na rynku są dostępne różne rozwiązania. Zdecydowanie najważniejszym etapem jest zebranie potrzeb oraz obszarów, w których oczekujesz pomocy od wdrażanego systemu MES. Nasi doświadczeni specjaliści pomogą Ci stworzeniu listy oczekiwań, a następnie zaproponują rozwiązanie szyte na miarę dla Twojej firmy. Wybierając system IPLAS masz również pewność, że przeprowadzone zostaną szkolenia dla Twoich pracowników, w związku z czym każdy zespół uzyska niezbędne kompetencje do korzystania z programu.

customer-service
Czy tak będzie u Ciebie?IPLAS nie rozwiąże problemów, wpływających na niską wydajność produkcji za Ciebie, ale precyzyjnie wskaże miejsca ich występowania i czas trwania. Dzięki właściwej analizie danych, będziesz mógł podjąć działania, ukierunkowane na zlokalizowane problemy i finalnie poprawić wydajność procesu produkcyjnego.
Telefon

+48 883 366 717