Co możesz zrobić, jeżeli gotowe rozwiązania MES nie spełniają potrzeb Twojego zakładu? (rozwiązania personalizowane) Monika 2024-03-26

Co możesz zrobić, jeżeli gotowe rozwiązania MES nie spełniają potrzeb Twojego zakładu? (rozwiązania personalizowane)

Blog

Wstęp

System MES, czyli Manufacturing Execution System, to podstawowy element w procesie cyfryzacji zakładów przemysłowych w Polsce. W obecnych czasach korzystanie z tak fundamentalnych rozwiązań, podnoszących nowoczesność całego zakładu produkcyjnego to niemalże konieczność, jeśli przedsiębiorca dąży do osiągnięcia sukcesu biznesowego. 

Podstawową rolą systemu MES jest rejestrowanie oraz analizowanie danych w czasie rzeczywistym ze wszystkich etapów produkcji. Jak wszyscy dobrze wiemy, dane to obecnie najcenniejsza waluta. Jeśli jednak chcesz, aby zbierane informacje były rzetelne i wnosiły wartość do podejmowanych przez Ciebie decyzji biznesowych, powinieneś rozważyć wdrożenie systemu MES szytego na miarę. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule!

cropped-LI-copy-8.png

Dlaczego personalizowane rozwiązania MES są kluczowe?

Naszym głównym celem, jako doświadczonego dostawcy systemów MES, jest dokładne zrozumienie konkretnych wymagań oraz celów biznesowych każdego zakładu produkcyjnego. Wszystkie firmy mają własne, specyficzne procesy i wyzwania, które wymagają dedykowanego podejścia. Personalizowane rozwiązania MES umożliwiają dokładną analizę struktury organizacji, identyfikację kluczowych obszarów do optymalizacji oraz dostosowanie systemu do specyficznych potrzeb i celów produkcji.

 

Poprzez dokładne rozpoznanie potrzeb, możemy zapewnić elastyczność i skalowalność naszego systemu MES. To oznacza, że nie tylko dostosowujemy się do obecnych wymagań klienta, ale również przewidujemy ewentualne zmiany i rozwój firmy, umożliwiając płynną adaptację systemu do ewoluujących potrzeb.

 

Warto również wspomnieć o tym, że gotowe systemy MES, chociaż stanowią atrakcyjne rozwiązanie ze względu na szybkość wdrożenia i niższe ceny, często napotykają na ograniczenia, które mogą znacznie utrudnić zwiększenie efektywność produkcji.

 

Gotowe rozwiązania są z reguły zaprojektowane jako uniwersalne, co oznacza, że nie zawsze spełniają specyficzne, indywidualne wymagania konkretnego zakładu produkcyjnego. Ograniczenia te mogą prowadzić do niskiej wydajności produkcji.

 

Dodatkowo firmy korzystające z gotowych rozwiązań często napotykają problem dostosowywania się do zmian w procesie produkcyjnym. Te rozwiązania mogą być sztywne i niełatwe do modyfikacji, co utrudnia dostosowanie ich do ewoluujących potrzeb przedsiębiorstwa.

 

W przeciwieństwie do tego nasze indywidualne rozwiązania MES oferują elastyczność, umożliwiając dostosowanie systemu do bieżących i przyszłych wymagań produkcji. Dzięki temu zapewniamy naszym klientom nie tylko efektywne, ale również zrównoważone rozwiązania, które rozwijają się wraz z ich przedsiębiorstwem.

Długoterminowe monitorowanie zużycia energii elektrycznej dostarcza istotnych danych, na podstawie których można opracować zaawansowane strategie. Ich celem jest racjonalne zarządzanie kosztami energetycznymi, prognozowanie potrzeb oraz unikanie niepotrzebnych wydatków.

Analiza wymagań przedsiębiorstwa

W przypadku projektowania personalizowanego systemu MES najważniejszy etap to analiza wymagań oraz celów przedsiębiorstwa, dla którego będzie tworzone indywidualne rozwiązanie. Ta faza składa się z dwóch kroków – audytu oraz określenia celów biznesowych (jeśli firma nie ma ich sprecyzowanych).

Audyt wewnętrzny i zewnętrzny

Audyt ma na celu przede wszystkim zebranie informacji o bieżącej kondycji firmy. Warto, aby był on przeprowadzony nie tylko przez jednego z pracowników przedsiębiorstwa, ale również przez zewnętrznego konsultanta. W ten sposób zyskasz pełen obraz stanu Twojej firmy.

Kluczowym aspektem, wokół którego powinien skupić się audyt, są wszystkie procesy odbywające się na linii produkcyjnej. Dzięki temu zyskasz informacje, które obszary w zakładzie wymagają zastosowania szytego na miarę systemu MES.

Określenie celów biznesowych

Zakup indywidualnie dopasowanego systemu MES to inwestycja. Dlatego warto na samym początku spisać cele krótko oraz długoterminowe, które ta inwestycja pomoże zrealizować. Minimalizacja marnotrawstwa, skrócenie czasu dostawy, czy usprawnienie przepływu informacji pomiędzy pracownikami? Dzięki danym analizowanym przez system MES możesz skutecznie pracować nad wymienionymi aspektami (a to tylko garstka z możliwości, które oferuje nasze personalizowane rozwiązanie).

Projektowanie szytego na miarę systemu MES

Personalizowany system MES oznacza, że Twoja firma korzysta z tych modułów, które będą wnosiły najwięcej wartościowych informacji na temat kondycji linii produkcyjnej. Decydując się na współpracę z iPLAS, możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów, którzy doradzą, jakie funkcjonalności systemu MES sprawdzą się w Twojej firmie, a z których nie warto korzystać na danym etapie rozwoju przedsiębiorstwa. 

System oferowany przez iPLAS korzysta ze wtyczek, które są dostosowane do wielu źródeł danych. Mogą to być:

  • serwery OPC DA, zarówno przez interfejs COM, jak i DCOM,
  • serwery OPC UA,
  • dowolne bazy danych SQL (Oracle, DB2, Informix, MSSQL, MySQL, PostgreSQL, SQLBase Gupta),
  • wtyczki MODBUS RTU, MODBUS TCP,
  • protokoły MQTT,
  • dowolne pliki tekstowe TXT, CSV, XML,
  • arkusze kalkulacyjne XLS, XLSX,
  • usługi Webservice SOAP i REST.

Implementacja i testowanie

Po zaprojektowaniu systemu MES szytego na miarę dla Twojej firmy przychodzi moment, w którym trzeba wdrożyć rozwiązanie w zakładzie przemysłowym. Jak powinien wyglądać ten proces?

Wdrożenie systemu

Nasze podejście do wdrożenia systemu MES jest proste – zależy nam na tym, aby odbyło się ono szybko i skutecznie. Po zaprogramowaniu rozwiązania dla konkretnej firmy przechodzimy do instalacji systemu w jej siedzibie. Sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie i przechodzimy do kolejnej, niezwykle istotnej fazy, czyli testowania.

Eksperci iPLAS zadbają również o niezbędne szkolenia dla wszystkich pracowników. Wyjaśnimy, w jaki sposób korzystać z systemu MES i pozostawimy ekspercki support, ponieważ rozumiemy, że nauka nowego rozwiązania jest czasochłonna i dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dodatkowe pytania.

Testowanie i optymalizacja

Kolejny kluczowy etap to testowanie systemu MES w warunkach rzeczywistych. Współpracujemy z  klientem, aby upewnić się, że system działa zgodnie z oczekiwaniami, identyfikując i eliminując potencjalne problemy.

Przykłady dobrych praktyk i narzędzi do monitoringu zużycia energii elektrycznej – co można zrobić samodzielnie, a kiedy warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Dobrym pomysłem na optymalizację zużycia energii w przedsiębiorstwie jest audyt oświetleniowy. Często w zakładach przemysłowych w Polsce firmy nadal korzystają z przestarzałych lamp, które pobierają ogromne ilości prądu. Modernizacja oświetlenia na LED umożliwia zmniejszenie zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent! Kolejnym dobrym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia jest inwestycja w automatyczne sterowniki. Czujniki można zaprogramować w taki sposób, aby uruchamiały światło w konkretnych obszarach o wybranych godzinach oraz wyłączały lampy w pomieszczeniach, gdzie nie ma obecnie ludzi.

 

Na pomoc specjalistów warto zdecydować się w sytuacji, gdy chcesz zainwestować w zaawansowany system monitorujący zużycie energii zintegrowany ze wszystkimi urządzeniami w Twoim przedsiębiorstwie. Takim systemem jest iPLAS, który umożliwia kontrolę każdego obszaru na linii produkcyjnej. Rozwiązanie jest szyte na miarę do potrzeb konkretnego zakładu, dlatego monitoring zużycia energii to zaledwie ułamek jego możliwości. Możesz mieć dostęp do zaawansowanych danych dotyczących stanu maszyn, efektywności całej produkcji, zużycia materiałów, a także wielu innych, istotnych dla firmy parametrów.

Przyszłość personalizowanych systemów MES

Biorąc pod uwagę obecne trendy w branży technologicznej, można wysnuć kilka wniosków dotyczących przyszłości indywidualnych systemów MES dla zakładów przemysłowych.

Inteligentne analizy danych

Personalizowane systemy MES będą coraz częściej oferowały zaawansowane analizy danych, wykorzystując sztuczną inteligencję do identyfikacji trendów, prognozowania awarii i optymalizacji procesów produkcyjnych na podstawie zebranych informacji.

Internet Rzeczy (IoT)

Integracja z Internetem Rzeczy będzie kluczowa dla indywidualnych systemów MES. Sensory i urządzenia IoT umożliwią zbieranie danych w czasie rzeczywistym, co pozwoli na jeszcze dokładniejsze monitorowanie produkcji i reagowanie na bieżące wyzwania.

Cyberbezpieczeństwo

Zważywszy na rosnące zagrożenia cybernetyczne, personalizowane systemy MES będą kładły jeszcze większy nacisk na zabezpieczenia. Nowoczesne metody szyfrowania, autoryzacji i monitorowania pomogą chronić dane przed nieautoryzowanym dostępem.

W kontekście przyszłości jedną z największych zalet szytego na miarę systemu MES jest jego elastyczność oraz możliwość dostosowywania rozwiązania do rozwoju, który towarzyszy firmie. Zespół ekspertów iPLAS, odpowiedzialny za wdrożenie systemu w Twoim zakładzie, będzie do Twojej dyspozycji, jeśli poczujesz, że wymaga on aktualizacji lub dodania nowych modułów. 

Korzystanie z personalizowanego systemu MES umożliwia firmie produkcyjnej gromadzenie najważniejszych danych, które następnie są wizualizowane w preferowany sposób. To dzięki tym informacjom właściciele oraz managerowie mogą podejmować kluczowe decyzje dla przedsiębiorstwa szybko i trafnie. 

Pomagamy zakładom produkcyjnym rosnąć i optymalizować procesy, ponieważ wierzymy, że to w rzetelnych danych tkwi potencjał rozwoju każdej firmy!

customer-service
Czy tak będzie u Ciebie?IPLAS nie rozwiąże problemów, wpływających na niską wydajność produkcji za Ciebie, ale precyzyjnie wskaże miejsca ich występowania i czas trwania. Dzięki właściwej analizie danych, będziesz mógł podjąć działania, ukierunkowane na zlokalizowane problemy i finalnie poprawić wydajność procesu produkcyjnego.
Telefon

+48 883 366 717