Demo

Do czego służy

Do czego służy

W znakomitej większości przypadków zakład, w którym realizowana jest produkcja, dokonuje jej monitorowania. W jakim celu? Choćby po to, aby wiedzieć czy produkcja aktualnie trwa, czy nie wydarzyła się awaria, czy zachowana jest odpowiednia jakość produkowanych towarów.

Poziom zaawansowania monitoringu może być różny. Z jednej strony może być to tylko monitoring bieżących wartości prezentowanych w postaci mapy synoptycznej, a drugiej zaawansowany system dokonujący predykcji parametrów produkowanego towaru na podstawie modelu analitycznego zbudowanego w oparciu o produkcyjne dane historyczne uzupełnione o zdefiniowane wartości graniczne.

Niezależnie od poziomu zaawansowania monitoringu, do jego realizacji nie wystarczy bystre oko operatora czy kierownika utrzymania ruchu. Konieczne jest wsparcie oprogramowania, które monitoring ułatwi dzięki odpowiedniej wizualizacji, systemowi alarmów i innym mechanizmom.

Rynek oferuje wiele rozwiązań służących do monitorowania procesów produkcyjnych. System IPLAS zarówno jest oraz nie jest jednym z nich. Jest, ponieważ oferuje to, co oferują istniejące systemy monitoringu. Nie jest, ponieważ stojąca za nim koncepcja zdecydowanie wykracza poza standardowy system MES.

Oto dowód

Przechowywanie danych

System IPLAS przechowuje dane w chmurze publicznej bądź w chmurze biznesowej Klienta (więcej o tym temacie znajdziesz tutaj). Dzięki takiemu podejściu Klient ma możliwość dostępu do swojego systemu monitoringu z każdego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do Internetu, przez 24h na dobę.

Przetwarzanie danych

Posiadanie wiarygodnych danych produkcyjnych i ich bieżąca obserwacja to już coś. Jednak dane, szczególnie jeśli jest ich dużo i pochodzą z dłuższego okresu czasu, niosą ze sobą ukrytą wiedzę, której nie sposób dostrzec gołym, a nawet uzbrojonym w arkusz Excel, okiem. Dane muszą zostać odpowiednio przetworzone, aby możliwe stało się wydobycie ukrytej w nich wiedzy. System IPLAS został wyposażony w konfigurowalne procesy przetwarzania danych, dzięki którym Klient może samodzielnie zdecydować, jakie wskaźniki i wartości mają być wyliczane i w jaki sposób. Co ważne, jeśli zmienisz zdanie i np. będziesz chciał OEE dla danej maszyny obliczyć nieco inaczej, IPLAS przetworzy wszystkie wymagane dane od nowa. Więcej o tym tutaj.

Wizualizacja danych

Dane, informacje, wiedza – nie są przydatne, jeśli nie możemy ich w czytelny i łatwo dostępny sposób interpretować. System IPLAS wykorzystuje najnowszą technologię tworzenia portali WWW, dzięki czemu może wizualizować dane na wiele różnych sposobów: tabele, wykresy, wskaźniki, pulpity raportowe, mapy synoptyczne, wszystko w dowolnej konfiguracji. Więcej o tym tutaj.

Brzmi interesująco? Zarejestruj się i skorzystaj z DEMO. To nic nie kosztuje!